Златна кулиса
0 comments
Овогодишњи Фестивал аматерских позоришта Златна кулиса завршен је 13. марта свечаном доделом награда и представом „Арсеник и старе чипке“ у изведби Академског позоришта „Миливоје Живановић“ Културног центра Пожаревац,играном у част награđених.
У такмичарском делу програма наступило је седам амтерских позоришта из Београда, Ниша, Лебана,Раче, Лактша и Бања Луке. О најбољима одлуке су доносила два жирија – стручни жири, у саставу: Исидора Рајковић, глумица Књажевско-српског театра,Војин Васовић, филмски и позоришни редитељ и Костадин Стојадинов, професор српског језика и књижевности; и жири учесника, у чијем саставу су се нашли представници такмичарских ансамбала: Романа Царан, Стефан Павловић,Сања Вељковић,Ивана Игњатић, Милан Церовић,Стефан Младеновић.
НАГРАДЕ СТРУČНОГ ЖИРИЈА
ПРЕДСТАВА У ЦЕЛИНИ:
* ПРВО МЕСТО и ДОБИТНИК ЗЛАТНЕ КУЛИСЕ
Академско позориште СКЦ НИШ за представу МУČЕНИЦИ
Представа јасне идеје и врсне глумачке игре, уједначена у свим сегментима, доказује да за право позориште морате имати јасну идеју и велику преданост.
* ДРУГА НАГРАДА
Театар Гимназијалац из Лебана за представу АУТОБИОГРАФИЈА
Модерно, иновативно ишчитавање Нушићевог дела уз дисциплиновану и домишљату игру младих глумаца, веродостојно осликава дух Нушићевог времена модерним глумачким поступцима.
* ТРЕĆА НАГРАДА
Позоришна група Пунк Фреуд за представу ВОЛИМ ТЕ КАО КОНЈА
За успешан спој луткарског, музичког и постдрамског приступа у креирању интимног портрета лика Арије.
НАГРАДА ЗА РЕЖИЈУ:
За одлично ишчитавање текста и јасно истакнуту идеју, минималним средствима уверљиво приказану околност и сјајан рад са глумцима награđује се Душан Шчепихин за представу „Мученици“.
ГЛАВНА ЖЕНСКА УЛОГА:
За специфичан израз, харизматичност и храbrу изведбу експерименталног мјузикла жири награđује Роману Царан у представи „Волим те као коња“.
ГЛАВНА МУШКА УЛОГА:
За лакоћу у поигравању, оригиналност и енергичност необичног наратора награđује се Милош Унић за улогу доктора у представи „Мученици“.
ЕПИЗОДНА ЖЕНСКА УЛОГА:
За улогу Марен Тербикен у представи „Цреепс“ награđује се Бојана Радић за уверљив, тачан и сведен глумачки израз.
ЕПИЗОДНА МУШКА УЛОГА:
За неоспорни таленат, преданост ликовима и ситуацији и суптилне разлике у креирању комичних ликова награđује се Никола Стошић за улогу оца, катихете и начелника у представи „Аутобиографија“.
СПЕЦИЈАЛНА НАГРАДА ЗА СЦЕНСКИ ПОКРЕТ:
Младен Милојковић за представу „Мученици“
СПЕЦИЈАЛНА НАГРАДА ЗА ЦЕЛОКУПАН ДИЗАЈН ПРЕДСТАВЕ – СЦЕНОГРАФИЈУ, КОСТИМ, КРЕАЦИЈУ И ИЗРАДУ ЛУТАКА:
Романа Царан за представу „Волим те као коња“
СПЕЦИЈАЛНА НАГРАДА ЗА КОЛЕКТИВНУ ИГРУ:
Ансамблу представе „Аутобиографија“ из Лебана
НАГРАДЕ ЖИРИЈА УČЕСНИКА
Награда „Драгомир Бојанић Гидра“ за мушку глумачку brавуру:
Милош Унић, за улогу доктора у представи „Мученици“ из Ниша
Награда „Милева Жикић“, за женску глумачку brавуру:
Горица Милојевић, за улогу Аркадине у представи „Галеб“ из Раче
Најбоља представа:
МУČЕНИЦИ, Академско позориште СКЦ Ниш