
Homewards – Саша Татић
3. 04. 2018.
Галерија СКЦ у 20:00
Изложбу ће отворити Владимр Ранковић, ванредни професор ФИЛУМ Крагујевац
Фикција представљања чињеница1
Рад Homewards Саше Татић настао је у време глобализације савремене уметничке сцене и делић је свесветског мозаика сачињеног од многоbrојних друштвених и политичких позиција које су уметници репрезентовали и/или реконструисали. Као и већина осталих у тој сложеној композицији, одраз је сопствених искустава уметнице сагледаних са дистанце довољне за извесну објективност. Без обзира на потку носталгије и на промишљење о суштини значења појма дом као мјеста припадности, о којима ауторка говори, њеним радом доминира црта документарности. Homewards, дакле, утемељење проналази баш у тој неопходној објективности, односно, нека буде употребљена знаменита, истовремено и најопштија дефиниција документарног коју је тридесетих година прошлог века изрекао Џон Грирсон – у „креативној обради стварности“.
Стварност је дата. Први корак Саше Татић сличи ономе који би направио историчар – она проналази, идентификује и открива стварност, не само доступну чулима, већ и ону чији једини траг је носталгија. Потом је претаче у наратив који потпору има у документацији. Потом, у нади за бољим сутра, уз многобројне сизифовске напоре, тежећи да оствари постављене циљеве – мења стварност. И, документујући је, наставља да гради свој рад. Потом, ствара документацију успостављајући дијалог са друштвом из којег је и у којем је, друштвом оличеним у Комисији за очување Националних Споменика. Тражи одговор. А било какав одговор на захтев Саше Татић за проглашењем (не)завршеног стамбеног објекта спомеником, укључујући и ћутање – биће гласан и речит. Чин подношења захтева њена је лукавштина, смицалица, стварна и нестварна, завршена и без краја, привидно на неуспех осуђен покушај аутентизације умногоме фиктивног конструкта.
Документарно, присутно у раду Саше Татић, „није репродукција стварности, већ је репрезентација света у којем смо“ и „ослонац одређеном погледу на свет“.2 Свет за који је, чини се, недовољно рећи да је стваран. Свет који је – истинит. А „да бисте распознали истину ви располажете само једним знаком: да смицалица није видљива. А то је управо једна од тежњи уметности, да јој поđе за руком да избрише властите трагове, док је искреност обично неспретна (али то није кључна одлика, јер ништа није лакше подражавати него неспретност). Тако ви, не увиђајући, захтевате управо оно што је предмет ваших проклињања: уметност“.3
Уметност су, у свету Саше Татић, два дома – тамо гдје сам и тамо гдје ми је кућа, два копања темеља, јер се под утицајем временских прилика значајна количина земље вратила на првобитно мјесто, прошлости, туђе и своје, забележене на фотографијама, документи, постојећи и непостојећи… Стварност, понекад нестварна. Фикција. И искреност и истина.
Владимир Ранковић
[1]Хајден Вајт, Тропи дискурса, 1978.
[2]Бил Николс, Увод у документарност, 2001.
[3]Роже Кајоа, Естетички речник, 1946.
Саша Татић рођена је 1991. у Бањој Луци, Босна и Херцеговина. Дипломирала је на Академији Умјетности Бањалучког Универзитета 2014. Мастер студије смера Умјетност у јавном простору и Нове умјетничке стратегије завршила је 2017. године на Баухаус Универзитету, као DAAD стипендиста. Тренутно живи и ради у Берлину, Немачка.
Финалисткиња „Henkel Art.Award“ у 2013. Добитница је неколико награда, признања и грантова у области визуелних уметности; 2018. и 2015. Награда жирија за кратки филм на Фестивалу кратког Филма ’60Sekundi у Копенхагену, Награда Европске публике на Eurovideo-Videographies 2015. у Лијежу, Награда жирија и специјална похвала за најбољи експериментални рад на “CTL 59 Sekundi“ 2015. у Шпанији. Активно учествује на регионалним и интернационалним изложбама и фестивалима и уметничким резиденцијама.
Тематику којом се претежно бави у својим радовима базира на властитом искуству, селектујући специфичне адаптивне вештине настале у духу потреба садашњег времена. У питању су функционални облици понашања, који се конструишу на инdivидуалном нивоу, али због своје многобрrојности и све чешће подударности прерастају у масовну појаву која рефлектује одлике савременог транзиционог друштва којем и сама припада.
www.sasatatic.weebly.com
Самосталне изложбе 2018. (предстојеће)
– “Homewards“, Галерија СКЦ Крагујевац, Крагујевац / “Homewards“ Галерија Reflector, Ужице / Галерија СОПОТ, Сопот / Ремонт Галерија, Београд
– “’Тhe Bedrock“, Оставинска Галерија, Београд.
Селектоване групне изложбе:
2018.
– 60 seconds Film Festival, Копенхаген (DNK)
– Immer Arger mit den GroBeltern / The Trouble With Grandparents, Kunsthaus Drezden, Дрезден (ДЕ)
2017.
– „Heterotopia: The Spaces of Otherness“, Српска кућа, Лондон (UK)
– „Off the Road“, Галерија Прозор, Београд (СРБ)
– „Am Fluss / At the River“, Kunsthaus Drezden, Дрезден, (ДЕ)
– L’CEil d’Oodaaq Festival, Културни центар „La Grande Passarelle“, Saint-Malo (ФРА)
– (Un)Sounds of Buchenwald, Momemtum worldwide, Kunstquartier Bethanien, Берлин (ДЕ)
2016.
– „Contemporary Thesaurus“, КЦ Београд, Београд (СРБ)
– „Yes we are“, Годишња изложба 2016, Bauhaus Univerzitet, Weimar (ДЕ)
– „Contemporary Thesaurus“, Музеј Савремене Уметности Војводине, Нови Сад (СРБ)
– Kultursymposium – Goethe Institut, Lichthaus Kino, Weimar (ДЕ)
– „YOU SAY ART, I SAY WHAT“, Project Zentrum Berlin der Stiftung Mercator, Берлин (ДЕ)
– „Contemporary Thesaurus“, Музеј Савремене Умјетности Републике Српске, Бања Лука (БИХ)
2015.
– „Крени стазом које нема“, Дом омладине Београда, Београд (СРБ)
– „Imaginary Bauhaus Museum“, део другог Herbstsalona, Maxim Gorki Theater, Берлин (ДЕ)
– 32nd Kassel Фестивал Документарног Филма и Видеа, Kасел (ДЕ)
– „CTL 59 Seconds“, Европска аудиовизуелна креација, Памплона (ЕСП)
– Video art festival “Aart Video Riviera 2015”, Netanya, (ИСР)
– EuroVideo 2015 festival, Liege (БЕЛ)
– 16th International Media Art Biennale WRO 2015 TEST EXPOSURE, Wroclaw (ПОЛ)
– 60 seconds Film Festival, Kopenhagen (ДНК)
– „SHARE To Much History MORE Future“, Музеј Савремене Умјетности Републике Српске, (БИХ)
2014.
– 1# Project / Изложба „ApARTman“, приватни апартман, Бања Лука (БИХ)
– 27th Festival Les Instants Vidéo, Marseille, (ФРА)
– „SHARE To Much History MORE Future“, 6th namaTREba project/biennial, Требиње (БИХ)
– FACADE Video Festival, Пловдив (БГР)
2013.
– International exhibition of miniatures „Minimum Maximum I V“, Базел, (ЦХЕ)
– International exhibition of miniatures „Minimum Maximum III“, Бања Лука (БИХ)
– An exhibition of works with objects Intermedia Arts „Asymmetrical I“ Требиње (БИХ)
Публика ће изложбу моћи да погледа до 27. априла 2018.